O autorze
Sylwia Skorstad – dziennikarka, na stałe współpracuje z portalami Nportal.no i Republika Kobiet. Pracowała między innymi w miesięcznikach „Żyjmy dłużej” oraz „Boutique”. W 2007 roku przeniosła się z Polski do norweskiego Trondheim. W ostatnich latach publikowała między innymi we „Wprost”, „Newsweeku”, „Przekroju”, „Nowej Fantastyce”, fineLIfe.pl, podejmując głównie tematy związane ze Skandynawią. Pisze opowiadania, interesuje się literaturą nordycką.

Norweski uzdrowiciel przewiduje zamach na Trumpa

Joralf Gjerstad zwany „Snåsamannen”
Joralf Gjerstad zwany „Snåsamannen” Bjarne Thune
Znany norweski uzdrowiciel i wróżbita przewiduje, że 45 prezydent USA zginie zastrzelony przez zamachowca. I choć w racjonalnej Skandynawii mało kto wierzy w przepowiednie, tekst o tej złej wróżbie bije rekordy wyświetleń na portalu najstarszej norweskiej gazety codziennej.

Joralfa Gjerstada zwanego „Snåsamannen”, czyli Mężczyzną ze Snåsy, znają w Norwegii ze słyszenia wszyscy. Choć naukowcy są sceptyczni wobec jego metod i uzyskiwanych rezultatów, przez ręce Joralfa przeszło jak dotąd ponad 50 000 chorych, którzy zdecydowali się szukać dodatkowej pomocy poza medycyną. Z jego rad korzystali celebryci, między innymi sportowiec Petter Northug i… były minister zdrowia Bjarne Håkon Hanssen.

O tym skromnym uzdrowicielu z małej gminy w Północnym Trøndelagu nakręcono kilka filmów dokumentalnych i napisano wiele książek, z których jedna stała się bestsellerem. Gjerstad został odznaczony królewskim srebrnym medalem za zasługi dla lokalnej społeczności, a w 2006 roku wybrano go Człowiekiem Roku w regionie Trøndelag. Obecnie ma 90 lat i mieszka w ośrodku dla seniorów w Snåsa. To tam udzielił obszernego wywiadu lokalnej gazecie „Namdalsavisa”. Jego fragmenty opublikował portal największej gazety codziennej w środkowej Norwegii. W ciągu kilku godzin tekst stał się w Internecie numerem jeden.


„Zostanie zastrzelony”
„Jestem rozczarowany wyborem Amerykanów” – powiedział Gjerstad dziennikarzom. „Dokonali przerażającego wyboru i będzie on miał wpływ na cały świat. Trump zostanie zastrzelony, dopadną go.”

Norweski uzdrowiciel twierdzi, że przed rokiem 1963 przewidział zabójstwo Johna F. Kennedy’ego i rozmawiał o tym z wieloma osobami. Obecnie mówi, że żyjemy w czasach, które zniszczą wiele istnień. Niepokoi go fakt, że Europejczycy, a szczególnie Norwegowie, stają się coraz bardziej zależni od pieniędzy. W jego opinii banki mają dziś większą realną władzę od polityków, a nawet niewielka zmiana w oprocentowaniu kredytów może zdestabilizować budżety domowe wielu rodzin. Norweg jest też sceptyczny wobec imigrantów.


Wywiad, w którym „Snåsamannen” wróży Donaldowi Trumpowi mroczną przyszłość, udostępniono już setki razy i szeroko go komentowano w Internecie. Wielu internautów wyraziło opinię, że do sporządzenia takiej przepowiedni nie trzeba mieć szóstego zmysłu, kontrowersyjny polityk budzi bowiem swoimi wypowiedziami skrajne emocje i wielu ludziom gra na nerwach.

Dziennik „Adressaavisen”, który rozpowszechnił wywiad, widząc rosnącą popularność tekstu dodał po kilku godzinach artykuł nawołujący, aby zamiast wróżbitom i uzdrowicielom dawać wiarę szkiełku i oku naukowców.
Trwa ładowanie komentarzy...