O autorze
Sylwia Skorstad – dziennikarka, na stałe współpracuje z portalami Nportal.no i Republika Kobiet. Pracowała między innymi w miesięcznikach „Żyjmy dłużej” oraz „Boutique”. W 2007 roku przeniosła się z Polski do norweskiego Trondheim. W ostatnich latach publikowała między innymi we „Wprost”, „Newsweeku”, „Przekroju”, „Nowej Fantastyce”, fineLIfe.pl, podejmując głównie tematy związane ze Skandynawią. Pisze opowiadania, interesuje się literaturą nordycką.

Nagrodzono wybitnych Polaków w Norwegii

Łukasz Tokarski odbiera nagrodę w kategorii "Biznes".
Łukasz Tokarski odbiera nagrodę w kategorii "Biznes". Włodek Kościelaniak/UCI
16 kwietnia w Oslo ogłoszono wyniki konkursu „Wybitny Polak” w Norwegii. Uroczysta gala była festiwalem emocji, które swoim występem podgrzał gość specjalny, Leszek Możdżer.

- Wolałbym bronić przeciwko Realowi Madryt niż wygłaszać przemówienie przed tak dostojną publicznością – przyznał bramkarz zespołu Lorenskog IF Kamil Olsztyński, zdobywca nagrody w kategorii „Młody Polak”. Organizatorzy docenili jego spektakularną karierę, pochlebne referencje z lokalnego środowiska oraz zaangażowanie społeczne.
Wybitny „Młody Polak” w Norwegii spóźnił się na galę, bowiem rozgrywał ważny mecz w Bergen. Odebrał statuetkę później, w kameralnych okolicznościach. W Oslo Konserthus, gdzie odbywała się uroczystość, reprezentowały go przedstawicielki klubu. Były pod wrażeniem zorganizowanej z rozmachem imprezy.
- Zapiszesz mi nazwisko tego oszałamiającego pianisty? – poprosiła jedna z nich po koncercie Leszka Możdżera.


Znani - nieznani
Norweska Polonia już po raz szósty wybrała te osoby ze swojego grona, które wyróżniły się w takich dziedzinach jak biznes, nauka i kultura. Pomysłodawcą konkursu jest fundacja Godła Promocyjnego Teraz Polska, a edycje regionalne odbywają się w wielu krajach. Za organizację norweskiej odpowiedzialne jest Stowarzyszenie Młodych Profesjonalistów UCI.
Cel to promocja Polski i Polaków. „Wybitny Polak” to również okazja dla samej Polonii, by poznać osoby pracujące bez rozgłosu w zaciszu swoich gabinetów – pisarzy, tłumaczy, badaczy, wykładowców, twórców. Tytuł „Wybitnego Polaka” często trafia do tych, którzy będąc znanymi i cenionymi w drugiej ojczyźnie, pozostają anonimowi dla rodaków.

Na trampolinie kariery

Statuetkę w kategorii „Osobowość” oraz niemilknące oklaski odebrała nestorka Sonja Johansen, która przez kilka dekad organizowała z Norwegii pomoc materialną dla domów dziecka i szpitali w Polsce. W kategorii „Nauka” niepokonana była doktor Katarzyna Zyśk, ceniony specjalista do spraw bezpieczeństwa międzynarodowego, dziekan w Norwegian Defence University College.

„Biznes" należał w tym roku do Łukasza Tokarskiego, Lidera Projektu Skanska Commercial Development Norway. Wcześniej jako specjalista do spraw kontaktów międzynarodowych Tokarski budował biznesowe mosty między Norwegią i światem, w tym Polską. Nagrodę w kategorii „Kultura" odebrała pisarka i ilustratorka Małgorzata Piotrowska.

– Książki to trampolina do kariery – mówiła ze sceny. – Rozwijają wyobraźnię, a ta czyni nas kreatywnymi i samodzielnymi.

Wyróżnienia za szczególne osiągnięcia otrzymali fotograf Tomasz Furmanek, pływak Mateusz Ludwiczak i adwokat Tomasz Nierzwicki.

Sprawność „Emigrant”
Konkurs organizowany przez UCI to rodzaj testu dla nas, Polonii. Organizując go zdobywamy kolejne poziomy sprawności „Emigrant”. Co prawda jesteśmy najliczniejsza norweską mniejszością, ale płynną i wciąż mało stabilną. Jedni wyjeżdżają, inni przyjeżdżają. Wielu buduje karierę od zera, czasem już po raz drugi lub trzeci w życiu. To wszystko sprawia, że nie mamy dla siebie wiele czasu. Jak każda społeczność polonijna, jesteśmy wewnętrznie rozdarci, bo chcemy i być ze sobą, i z „tamtymi”.


„Wybitny Polak” w Norwegii to dla nas test na sprawność organizacji, empatię i zaangażowanie wolontariuszy, a także hojność. Warto przy tej okazji podziękować sponsorom: MyCall, Advokatfirma Garstecki AS, Polish Connection, Novum Consulting AS, PSB Proff AS, Advokatfirma Unneland, Multinor, Peters Byggservice AS, NIC Group, ATS Stankiewicz oraz Soluton.

Dla kandydatów to test odwagi, bo muszą przyjąć na siebie ryzyko przegranej. Dla zwycięzców test pokory, bo spada na nich odpowiedzialność wiążąca się z tytułem Wybitnego Polaka. Dla przegranych zaś test na siłę charakteru, wiarę w siebie i wytrwałość. Nowe rozdanie już za rok.

Dla mnie kolejne edycje konkursu to możliwość poznania niezwykłych osobowości. Bez „Wybitnego Polaka” nie miałabym takiej okazji. Za niezapomniane spotkania i wzbogacające rozmowy jestem niewymownie wdzięczna.
Trwa ładowanie komentarzy...